Co je andrologie

Představení andrologie a náplň tohoto medicínského oboru

 • Co je to andrologie?

  Andrologie je medicínský obor zabývající se funkcí, onemocněními a léčbou mužského reprodukčního systému.

  Existuje u nás atestace z andrologie?

  V ČR není složení atestace z andrologie možné, nejblíže k tomuto oboru má nadstavbová atestace ze sexuologie, kterou je možné složit po získání specializované způsobilosti z urologie.

  Jaká vyšetření používá androlog?

  Základním vyšetřením je anamnéza, dále pohmatové a ultrazvukové vyšetření mužského genitálu, hodně o mužském reprodukčním zdraví prozradí i tvar postavy, obvod pasu a pohmatové vyšetření prsů. Často se neobejdeme bez odběru krve na hormonální profil a dalších krevních vyšetření.
  Specializovaná vyšetření jsou například sonografické vyšetření penisu v erekci způsobené léky (test vazoaktivní látkou), dále CT vyšetření tepenného zásobení penisu s kontrastní látkou (penilní CT angiografie), vyšetření žilního odtoku penisu při erekci (CT nebo RTG penilní kavernózografie) a mnohá další. Nesmíme zapomenout ani na vyšetření ejakulátu (spermiogram).

 • Jakou specializaci má androlog?

  Je to nejčastěji urolog, který se věnuje problémům mužské plodnosti, což vyžaduje nadstavbové znalosti z reprodukční medicíny, endokrinologie a sexuologie. Více o našem vzdělání se dozvíte zde.

  Jaké jsou možnosti léčby v andrologii?

  Možnosti léčby jsou široké. Od doporučení v úpravě životního stylu, redukce váhy, vysazení kouření, drog atd., přes lékovou terapii, kterou je možné zlepšit kvalitu erekce, předčasnou ejakulaci i mnohé hormonální a infekční obtíže, po operace, která řeší zahnutí penisu, těžkou poruchu erekce, potíže s předkožkou a mnohé další problémy. Zde se dozvíte více o komplexní léčbě neplodného muže, poruch erekce, stárnoucího muže a zahnutí penisu.

  Je k andrologické péči dostatečná pouze ambulance?

  Andrologie, vzhledem ke svému pojetí potřebuje velké laboratorní zázemí – andrologickou laboratoř pro vyšetřování spermiogramu a zobrazovací metody, jako magnetickou rezonanci. Nutností je taktéž zázemí operačních sálů-pro chirurgický odběr spermií a všechny ostatní výkony. Andrologii, je tedy vhodné poskytovat ve specializovaných centrech či nemocnicích, které tímto vybavením disponují. Seznam námi prováděných chirurgických výkonů naleznete zde.

Andrologická klinika

Naše profesionalita je klíčem k vaší spokojenosti

Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.