Naše doporučení

Pro maximální efekt léčby je vhodné do léčebného plánu zařadit doplňky stravy zlepšující účinnost léčby, přípravky na hojení ran a rehabilitační pomůcky.

Antioxidanty

Oxidační stres má negativní vliv na počet, morfologii a pohyblivost spermií a také na kvalitu genetické informace přenášené spermiemi. Oxidační stres je způsoben kouřením, záněty, varikokélou a mnoha dalšími příčinami. I při odstranění všech vyvolávajících faktorů je dobré kvalitu spermiogramu podpořit užíváním antioxidantů. Ty obsahují látky, které mají samy o sobě schopnost neutralizovat kyslíkové radikály nebo napomáhají mechanismům s antioxidační aktivitou. Odborný článek o vlivu oxidačního stresu na kvalitu spermií naleznete zde.

Problémem všech výživových doplňků je jejich nedostatečný průkaz účinnosti kvalitními studiemi, tedy chybí hodnověrná data, která by jejich účinnost prokazovala. Seznam výživových doplňků na českém trhu majících za cíl zlepšení kvality spermií je uveden zde. Za nejlepší přípravek, vzhledem k doloženým datům ze studieCALOGERO, A. E., et al. Myoinositol improves sperm parameters and serum reproductive hormones in patients with idiopathic infertility: a prospective double‐blind randomized placebo‐controlled study. Andrology, 2015, 3.3: 491-495., považujeme Folandrol. Folandrol užívejte 1x denně, po dohodě s lékařem lze navýšit dávkování na jeden sáček ráno a večer.

Antioxidanty ke zlepšení kvality spermií Folandrol

Probiotika

Při rizikových výkonech jsme nuceni pacientům podávat antibiotika. Antibiotika zabraňují růstu bakterií a svým působením snižují šanci na zánět v operované oblasti, ale také snižují počet přátelských bakterií sídlících ve střevě, což může mít za následek průjmy a zhoršení stavu imunity. Z tohoto důvodu je vhodné po každé operaci, zejména při použití antibiotik, užívat probiotika- tělu vlastní přátelské bakterie ideálně v kombinaci s prebiotiky- potravou pro střevní baktérie. Tyto kombinované preparáty se nazývají symbiotika. Na českém trhu je množství preparátů, doporučeníhodný je Biopron 9 Premium.
Biopron, prosím, užívejte 2x denně, ideálně s jídlem mezi dávkami antibiotik. Po ukončení antibiotické léčby je vhodné symbiotika užívat alespoň další 3 dny.

Symbiotika Biopron

Léčba otoku

Šourek i penis jsou struktury, které jsou velmi náchylné ke vzniku otoku. Každý výkon je provázen vznikem menšího či většího otoku. Pro vstřebání otoku je důležité se vyvarovat velké fyzické zátěže a používat podporu šourku, ať se jedná o kineziologické tejpy, které používáme ihned po výkonu, nebo elastické spodní prádlo, které je vhodné nosit až do vstřebání otoku. Ústup otoku je možné urychlit užíváním aescinu. Jedná se o přírodní látku, výtažek z kaštanu koňského, která normalizuje propustnost kapilár a působí proti zánětu. Máme dobré zkušenosti s volně prodejným lékem Aescin-Teva.
Aescin je vhodné užívat 3x denně 2 tablety až do úplného ústupu otoku.

Aescin Teva proti otoku

Péče o ránu

Po výkonech na předkožce, jako je obřízka, případně korekce zahnutí penisu je vhodné od druhého dne po operaci penis koupat ve vlažném odvaru z květů heřmánku pravého. Rána se heřmánkem zklidní a vysuší.
Koupele je vhodné provádět 2-3x denně.

Květ heřmánku pravého

Pro rány na šourku a na podřišku je vhodné použití hojivého gelu s aktivním stříbrem, který snižuje riziko infekce a podporuje hojení rány. Máme dobré zkušenosti s přípravkem UroTiab.
Ránu gelem mažte 2-3x denně, ideálně po sprchování a na noc.

UroTiab hojivý gel se stříbrem

Rehabilitace penisu

Po aplikaci kolagenázy při zakřivení penisu nebo po některých typech operací penisu je vhodné v pooperačním období pravidelně používat vakuovou pumpu. V současnosti podtlakové erektory, jak se jim správně říká, používáme především k rehabililtaci penisu- pro zachování jeho délky a šířky, případně ke zmírnění jeho zahnutí. Ideálním a kvalitním výrobkem pro tyto účely je Penile Vacuum Trainer od společnosti Rehabi.
O použití podtlakového erektoru, četnosti a intenzitě rehabilitace budete instruováni lékařem.

Rehabi Penile Vacuum Trainer

Naše doporučení jsou vedena pouze snahou o výběr co nejlepšího medikamentu či zdravotnického prostředku, nejsme v majetkovém spojení s žádným z výrobců, ani nejsme finančně odměňováni za naše doporučení.

Doporučení po výkonu v tisknutelné formě naleznete zde.

Andrologická klinika

Komplexní péče o mužské reprodukční zdraví

Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.